Blog

Diecut (Tam Kesim) Prosesi

Diecut Prosesi; üretim hızını yükseltir ve verimliliği arttırır.

Temel olarak belirli bir şeklin, aynı ölçülerde seri bir şekilde sapma yaşanmadan üretimini sağlayan özel şekilli kesme sistemidir. Plaka halindeki lamine edilmiş bantların yüzeyine, bir ya da çok daha fazla aynı ölçülerde göz sayısına sahip, üzerinde prosese uygun şekillendirilmiş keskin bıçaklar bulunan bir kalıp makineye bağlanarak, yüzeye baskı uygulamaktadır. Baskı sonrası bıçaklar aracılığı ile kesilen şekil diecut edilmiş nihai parçadır.

Diecut işlemleri ile, özel ölçülü bir alanın kaplanması, yapıştırılması ya da benzer bir proses uygulaması için ciddi kolaylık sağlanır. Tek veya çift taraflı bant rulosu ile tam doğru ölçüde olmayan ya da yüzeye uygulama esnasında el ile temas edilerek uygulama yapılmak yerine, yine tek veya çift taraflı bant rulosu kullanılarak diecut edilmiş ürün ile hızlı ve temiz bir uygulama yapılabilmektedir.

Diecut prosesi ile hazırlanmış hassas ve ince uygulamalarda ( örneğin şerit bant uygulamaları ) hizalama çok daha kolay olacağından, uygulama prosesi doğru bir şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır. Tek ya da çift taraflı rulo bant kullanılırken el ile hizalama yaparak bandı yine el ya da makas, falçata gibi benzer kesici aletler ile kesmek, bu tür hassas ve ince uygulamalar için ciddi emek ve yüksek hata gibi durumların oluşmasına sebep olabilmektedir.

Müşteri talepleri doğrultusunda, nihai ürünün zaman zaman her iki yüzeyine de tek ya da çift taraflı bant uygulaması gerekebilmektedir. Bu tür durumlarda uygulanacak alanlarda hassaslık gerektiren ölçülerde sapmaların yaşanmaması için parça ölçüsüne göre kesilmiş diecut ürünleri doğru bir şekilde uygulanabilme olanağı sunmaktadır.

Tek ya da çift taraflı bant uygulanacak yüzeyler için aynı ölçülerde sürekli rulo üzerinden kesmek oldukça zordur. Ancak diecut prosesi ile binlerce hatta milyonlarca parçayı sürekli ve ölçü olarak hiçbir sapma yaşamadan kesebilir ve her seferinde aynı ölçülerde kesilmiş diecut parçalar ile sabit uygulama yapabilirsiniz.

Diecut prosesi milimetrik ölçülerde kesilmiş parça olanağı sunabilmektedir. Bu tür durumlarda uygulama yapılacak proses gereksinimleri hangi hassasiyette olursa olsun en doğru şekilde ürün sağlamak mümkündür.